testy / Clavia

27.08.2012r.strona 1 z 2

Nord Drum-Test

Nord Drum

 

Nord Drum to instrument dedykowany przede wszystkim perkusistom. Jest to moduł posiadający wejścia na 4 Triggery, lecz wyposażono go nie bez powodu w wejście i wyjście Midi, a to oznacza że jego przeznaczeniem jest klawiatura Midi. Zatem zapraszam do testu.

Z przodu:

Instrument jest mniejszy od kasety Video. Przypomina wielkością syntezator Micro Modular. Waga urządzenia jest niewielka. Jak podaje producent 350 gram, lecz nie dawało mi to spokoju, gdyż urządzenie wydawało mi się cięższe i postanowiłem Nord Druma zważyć. Waga o dziwo wskazała wynik 598 gram, ale nie czepiając się pudełeczko i tak jest lekkie.

Producent dołączył do urządzenia specjalne gumowe podstawki, aby Nord Drum stabilnie spoczywał na biurku. Oprócz podstawek znalazł się również uchwyt do zamocowania go na statywie. 

 

Z przodu instrumentu wystaje wielka gałka Value, którą najczęściej będziemy kręcić. Jest ona wygodna i łatwo ją dosięgnąć ze względu na jej rozmiar. 

Z tyłu:

Z tyłu znajdziemy tylko jedno wyjście monofoniczne. Brak procesora efektów troszeczkę usprawiedliwia ten fakt, ale gdyby pojawiły się wyjścia osobnych kanałów, można byłoby jakoś ten problem obejść i samemu stworzyć bazę stereo. Dalej znajduje się wyjście i wejście Midi oraz cztery wejścia dla Triggerów. Bardzo fajnie producent rozwiązał temat zasilania. Fakt, zasilacz jest zewnętrzny, jednak dołączone do niego końcówki: angielska, europejska, amerykańska, pozwalają uniknąć problemów z zasilaniem urządzenia w innych krajach. Na próżno szukać w tym urządzeniu włącznika. Po prostu go nie ma, tak więc za każdym razem zmuszeni jesteśmy na ręczne odłączanie prądu.

Brzmienia:

Zacząć trzeba od początku, czyli od tego, że mamy do czynienia z syntezatorem a nie odtwarzaczem próbek. Na specjalną uwagę zasługuję reagowanie modułu na dynamikę gry. To już nie tylko klasyczne cicho-głośno. Syntezator bardzo ładnie oddaje niuanse dynamiczne, które powodują otwarcie się filtra albo skoki wysokości dźwięku. Jest to pewien fenomen, gdyż jeśli w ogóle można mówić o naturalności brzmienia perkusji syntetycznej, to w tym przypadku tak jest. Nie ma tu mowy o typowym karabinie maszynowym, chociaż jeśli taki będzie zamysł muzyka, to można również ustawić na sztywno dynamikę. 

Próbki dynamiki:

Edycja:

Generowanie dźwięku najłatwiej wyjaśnić schematem:

 

Na tor audio składają się trzy elementy: Tone, Noise oraz Click. Każdy z nich podlega osobnej edycji by później trafić do wewnętrznego mixera i opuścić wyjście instrumentu. 

Podczas edycji przydatny bywa przycisk Trigger, który to wyzwoli edytowany przez nas kanał. Można ustawić jego dynamikę wciskając Shift + Trigger Level. Dodatkowym pomocnikiem będzie Solo Edit. Umożliwia przesłuchanie jednego z trzech składowych brzmienia z osobna. 

Tone - to oscylator będący fundamentem naszego przyszłego brzmienia. Posiada 17 fal waveform (sinus, kwadrat, trójkąt…), które poddajemy dalszej obróbce. W dalszej kolejności możemy wytłumić brzmienie filtrem dolnoprzepustowym. W dalszej kolejności jest efekt Sweep. Jego rolą jest zamknięcie filtra w określonym przez parametr Time czasie. Decyduje on Decay- czyli jak długi ma być dźwięk, wysokość dźwięku i na końcu czy dynamika ma mieć wpływ na wysokość dźwięku. Niby niewiele ale ta prostota uwalnia kreatywność, gdyż od wejścia w dany parametr dzieli nas tylko jedno kliknięcie i kręcenie wielką gałką. 

Przykład fal :

Noise - to generator szumu. Jego edycja jest podobna do sekcji Tone, ale otrzymał dodatkowo parametr Color, który przy maksymalnych ustawieniach dodaje dużo góry (przydatne gdy chcemy uzyskać hihat), natomiast dolne ustawienia dodają dołu. Pełni on również rolę filtra, najlepiej pokazać to na przykładzie:

Próbka:

Click - w tej sekcji do wyboru mamy rodzaj typu Clicka spośród 27 rodzajów oraz jego długość, którą regulujemy parametrem Decay.

Próbka:

Połączenie trzech elementów daje bardzo ciekawe efekty, a kiedy odważymy się podłączyć maleństwo pod zewnętrzny procesor efektow to mogą wyjść naprawdę fajne rzeczy. Szkoda tylko, że producent zastosował jedno wyjście i to w dodatku mono dla wszystkich czterech kanałów.

1
2 następna strona
comments powered by Disqus

Komentarze Facebooka